“Als ik eraan terugdenk, word ik er nog blij van”

De vorige editie van het Rode Maanfestival, in juni 2023, was voor Petra Relker de vuurdoop. Ze kende het festival van horen zeggen, een vriendin had haar al een aantal keren meegevraagd, maar ze had steeds duizend en één excuses om niet te gaan. Tot 2023. Het werd voor Petra een weekend waar ze met een grote glimlach op terugblikt. “Nu denk ik: yes, ik mag weer! Het jubelende kind in mij is wakker geworden!”

Hoe is het om voor het eerst naar het Rode Maanfestival te gaan? Hoe kijk je erop terug?

“Ik vond het echt een hele leuke ervaring en kijk er met een grote glimlach op terug. Maar de stap vooraf om te gaan, was geen drempel, maar een berg. Ik ging voor het eerst een nacht alleen weg. Voor het eerst zonder mijn vrouw en kinderen op pad. Voor het eerst kamperen. Ik zat vooraf enorm in tweestrijd: geef ik mezelf toestemming om echt iets voor mezelf te doen? Om ja te zeggen tegen mezelf?
Achteraf ben ik superblij dat ik gegaan ben. En zonder aarzeling weet ik dat ik dit jaar weer ga en er nu al enorm naar uitkijk.”

Hoe ben je in aanraking gekomen met het Rode Maanfestival?

“Ik had het festival al een paar jaar voorbij zien komen via social media en van horen zeggen. Een goede vriendin van mij had me al een paar keer meegevraagd. Bovendien hoorde ik enthousiaste verhalen van een aantal dames die ik ken van een verbindingsavond.
Het festival werd in de omgeving waar ik woon gehouden, ik hoefde er niet ver voor te reizen. En het idee van een festival waar je workshops kunt volgen voor zelfontwikkeling sprak me erg aan.
Maar de stap om te gaan was voor mij eerst te groot. Ik moet thuis nog van alles doen, ik kan mijn gezin niet alleen laten etc. Ik verzon duizend en één excuses, je kent dat vast wel.”

En hoe heb jij het ervaren om naar een festival voor alleen vrouwen te gaan?

“Als ik terugkijk word ik er nog blij van. Nu denk ik: o yes, ik mag weer! Het jubelende kind in mij is wakker geworden. En mijn vrouwelijke energie, het gevoel van op en top vrouw-zijn, is tijdens het festival weer naar boven gekomen. Het zachte in mij is naar boven gehaald, er is wat wakker gekust.
Ik had dit vooraf allemaal niet kunnen bedenken, maar juist door met alleen vrouwen samen te zijn, is dit ontstaan. Het festival biedt rust, verbinding, een prettig gevoel van samenzijn.”

Heb je je vooraf verdiept in de workshops?

“Via de website heb ik het programma alvast bekeken en gezien welke workshops je kunt volgen. Eén workshop sprak me sowieso aan: de rite van de baarmoeder. Voor de rest zou ik op het festival wel zien. En dat is ook het mooie, alles ontstaat vanzelf. Bij aankomst op het festival ontvang je een programmaboekje en kun je nog eens nalezen wat er allemaal te doen is. Voor mij voelde de keuze voor de workshops als een soort snoepbak waar je voor staat en je niet weet welke je moet kiezen. Maar er ontstaat vanzelf een beweging naar welke workshop op dat moment voor jou de juiste is.”

“Vorig jaar heb ik steeds een ochtend- en een middag-workshop gedaan. Ik wilde zoveel mogelijk meemaken. Maar ik denk dat ik mezelf nu wat vaker rust gun, want op een gegeven moment voelde ik me wel vol. Ik zal nu eerder nee zeggen, voor mezelf kiezen en even de rust opzoeken. Soms overvoed je jezelf, dus het is heel fijn dat op dit festival de sfeer ademt van ‘niets moet, alles mag’. Het is allemaal oké. Jij bent oké.”

“Vorig jaar heb ik geen koestersessies gedaan, dat was me op het moment van inschrijven helemaal ontgaan en toen kwam ik er later achter dat de vrouwen al volgeboekt zijn. Daar houd ik dit jaar wel rekening mee.”

Heb je tips voor vrouwen die het festival nog niet kennen en twijfelen om te gaan?

“Als eerste: gun jezelf dit! Boek een ticket en geef jezelf toestemming om een weekend voor jezelf te hebben en al het moois mee te maken. Natuurlijk is het best spannend, maar je wordt vanaf de parkeerplaats al goed opgewacht en begeleid. Iedereen helpt elkaar. Ook al kom je alleen, je bent niet alleen.
Verder is het zinvol om vooraf te beslissen welke workshops of koestersessie je voorkeur hebben, want dan kun je je daar als eerste voor inschrijven.
De organisatie van het festival stuurt vooraf een paklijst per mail. Zorg dat je die als checklist gebruikt, zodat je alles bij je hebt wat nodig is tijdens dit festival. Wel neem ik dit jaar een extra deken mee, want ik had het ’s nachts toch wel koud in mijn tent.”

Welke festivalonderdelen staan je nog bij?

“Sowieso de openings- en sluitingsceremonie, deze waren enorm verbindend. Met alle aanwezige vrouwen in een kring en de organisatie komt aanlopen met trommels in de hand en dan stappen zij de kring in. Zo maken we gezamenlijk een eenheid, een cirkel dat je met vrouwen samen het weekend ingaat. En het festival word op dezelfde manier afgesloten. Dat maakt het rond.
Maar ook het gevarieerde aanbod aan workshops. Met elke keer een uitnodiging naar jezelf: wil ik dit, of niet?
Vrijblijvend kon je ´s avonds genieten van muziek, waarbij de ene avond je ziel gevoed werd en de andere avond je lichaam door middel van dansen.”

Heb je zelf eten meegenomen of deelgenomen aan lunch en diner op het festival?

“Ik had een lunch- en dinerticket erbij gekocht en dat is me goed bevallen. Tijdens het eten heb je momenten met vrouwen samen en ontstaan er gemakkelijk nieuwe contacten. En het eten is echt goed verzorgd. Je krijgt puur, eerlijk eten. Het festival gaf letterlijk en figuurlijk voeding voor de ziel.”

HEB JE ZIN OM TE KOMEN?

Gun jezelf een schitterend weekend. Dan begint je zomer goed!

“MET LIEFDE, SPIRIT EN CREATIVITEIT GEORGANISEERD.”

“Enerverend, emotievol, nat, koud, zere-buik-van-het-lachen gezellig weekend gehad.”

“VOEDING VOOR HART EN ZIEL.”

“DIEPGANG, SLAPPE LACH, VERWONDERING… DIT WEEKEND ZAL IK NOOIT MEER VERGETEN.”

“Fijn dat het lekker kleinschalig is.”

“HIER GAAT NOG LANG OVER NAGEPRAAT WORDEN.”

“LOOP AL DE HELE WEEK ROND MET EEN BIG SMILE OP MIJN FACE.”

“HET WAS MEER DAN BELOOFD: ALLE TIJD EN RUIMTE VOOR MEZELF.”